Przewodnik BBCode

Wprowadzenie

Czym jest BBCode?
BBCode jest specjalną implementacją HTML-a. To czy możesz używać BBCode w swoich postach na forum jest uzależnione od ustawień określonych przez administratora. Możesz również wyłączyć BBCode w postach zaznaczając odpowiednią opcję w formularzu pisania postu.Sam BBCode jest stylowo podobny do HTML-a, tagi są zamykane w kwadratowych nawiasach [ i ] a w HTML używamy < i > i daje nam lepszą kontrolę nad tym co i jak będzie wyświetlane. Zależnie od szablonu jakiego używasz możesz znaleźć dodawanie BBCode do Twych postów które jest znacznie łatwiejsze dzięki przyciskom nad polem do wpisania treści posta. Więcej informacji o BBCode znajdziesz w przewodniku, do którego dostaniesz się ze strony wysyłania postu.
Góra

Formatowanie tekstu

Jak utworzyć pogrubiony, pochylony i podkreślony tekst
BBCode zawiera tagi pozwalające na szybką zmianę stylu Twego tekstu. Można tego dokonać w następujące sposoby:
 • By pogrubić kawałek tekstu obejmij go tymi tagami [b][/b], np.

  [b]Witaj[/b]

  da nam Witaj
 • By podkreślić użyj [u][/u], np.

  [u]Dzień dobry[/u]

  da nam Dzień dobry
 • By pochylić tekst użyj [i][/i], np.

  To jest [i]Świetne![/i]

  da nam To jest Świetne!
Góra

Jak zmienić kolor lub rozmiar tekstu
Aby zmienić kolor lub rozmiar Twojego tekstu możesz użyć poniższych tagów. Pamiętaj, że ostateczny wygląd będzie zależał od systemu i przeglądarki oglądającego:
 • Zmiana koloru następuje przez objęcie wybranego tekstu tagiem [color=][/color]. Możesz użyć zdefiniowanych nazw kolorów (np. red, blue, yellow, itd.) lub ich szesnastkowych odpowiedników, np. #FFFFFF, #000000. Przykładowo, aby utworzyć tekst o kolorze czerwonym:

  [color=red]Cześć![/color]

  lub

  [color=#FF0000]Cześć![/color]

  oba przykłady dadzą efekt Cześć!
 • Zmianę rozmiaru tekstu można osiągnąć w podobny sposób [size=][/size]. Ten tag jest zależny od szablonu wybranego przez użytkownika, ale zalecane jest użycie numerycznej wartości reprezentującej rozmiar tekstu w procentach czcionki domyślnej, począwszy od 20 aż do 200 (bardzo duże). Przykład:

  [size=30]mały[/size]

  da nam mały

  a:

  [size=200]OGROMNY![/size]

  da efekt OGROMNY!
Góra

Czy mogę połączyć kilka tagów?
Tak, oczywiście możesz. Na przykład, by zwrócić czyjąś uwagę, możesz napisać tak:

[size=150][color=red][b]Patrz na mnie![/b][/color][/size]

co da nam Patrz na mnie!

Nie polecamy jednak pisać w ten sposób dużo tekstu! Pamiętaj, że to Twoim zadaniem jest, by upewnić się, że wszystkie tagi zostały zamknięte poprawnie. Na przykład, następujący zapis jest niepoprawny:

[b][u]To jest źle[/b][/u]
Góra

Cytowanie oraz pisanie tekstu o stałej szerokości znaków

Cytowanie tekstu w odpowiedziach
Są dwa sposoby, aby zacytować tekst - z odniesieniem lub bez.
 • Kiedy używasz funkcji cytowania, aby odpowiedzieć na wcześniejszego posta, powinieneś zwrócić uwagę na to, żeby cytowaną treść umieścić w znacznikach [quote=""][/quote]. Ta metoda pozwala Ci na cytowanie z odniesieniem do osoby lub czegokolwiek innego, co zechcesz tam wpisać! Dla przykładu, aby zacytować tekst, który napisał Pan Janek, powinieneś wpisać:

  [quote="Pan Janek"]Tekst, który Pan Janek napisał w swoim poście.[/quote]

  W wyniku zostanie automatycznie dodane Pan Janek napisał: przed zacytowanym tekstem. Pamiętaj, że imię osoby cytowanej musisz umieścić między podwójnymi cudzysłowami, ponieważ są one wymagane.
 • Druga metoda pozwala Ci zacytować cokolwiek bez odniesienia. Aby jej użyć, umieść tekst cytowany między znacznikami [quote][/quote]. Zobaczysz wtedy w wiadomości, że przed tekstem zostało dodane po prostu Cytat: przed zacytowanym tekstem.
Góra

Pisanie kodu lub danych o stałej szerokości znaków
Jeżeli chcesz wyświetlić trochę kodu, lub inny tekst wymagający czcionki o stałej szerokości (np. Courier) powinieneś tekst umieścić w znacznikach [code][/code], np.

[code]echo "To jest trochę kodu";[/code]

Całe formatowanie użyte wewnątrz [code][/code] jest zachowane. Dodatkowo, może zostać użyte kolorowanie składni PHP. W tym celu użyj polecenia [code=php][/code]. Ten sposób jest polecany przy wklejaniu kodu PHP, ponieważ znacznie poprawia jego czytelność.
Góra

Generowanie list

Tworzenie listy nieuporządkowanej
Wyróżnia się dwa typy list: uporządkowane i nieuporządkowane. Idea jest identyczna, jak w HTML. Lista nieuporządkowana wypisuje elementy jeden pod drugim, wyróżniając je kropką (lub innym punktorem). W celu utworzenia listy nieuporządkowanej użyj tagów [list][/list], a elementy umieść wewnątrz, poprzedzając każdy znakiem [*]. Przykładowo, aby utworzyć listę kolorów, wpisz:

[list]
[*]Czerwony
[*]Niebieski
[*]Żółty
[/list]

Co da w wyniku:
 • Czerwony
 • Niebieski
 • Żółty
Góra

Tworzenie listy uporządkowanej
Drugim typem list są listy uporządkowane, które dają nam kontrolę nad tym czym będzie poprzedzona każda z pozycji. By utworzyć uporządkowaną listę używamy [list=1][/list] co da nam numerowaną listę lub [list=a][/list] co da nam alfabetyczną listę. Tak jak w nieuporządkowanej liście pozycje określamy używając [*]. Na przykład:

[list=1]
[*]Idź do sklepu
[*]Kup nowy komputer
[*]Zaklnij gdy komputer ulegnie awarii
[/list]

wygeneruje:
 1. Idź do sklepu
 2. Kup nowy komputer
 3. Zaklnij gdy komputer ulegnie awarii
Podczas gdy dla alfabetycznej listy używamy:

[list=a]
[*]Pierwsza możliwa odpowiedź
[*]Druga możliwa odpowiedź
[*]Trzecia możliwa odpowiedź
[/list]

co da nam:
 1. Pierwsza możliwa odpowiedź
 2. Druga możliwa odpowiedź
 3. Trzecia możliwa odpowiedź
Góra

Tworzenie linków

Link do innej strony
phpBB umożliwia wiele sposobów tworzenia URI (Uniform Resource Indicators), szerzej znanych jako URL.
 • Pierwszym jest zastosowanie tagu [url=][/url]; cokolwiek zostanie wpisane po znaku =, zostanie potraktowane jako URL. Na przykład chcąc uzyskać link do phpBB.com możesz napisać:

  [url=http://www.phpbb.com/]Odwiedź phpBB.com![/url]

  Powyższy kod spowoduje wygenerowanie linka: Odwiedź phpBB.com!. Zauważ, że link tego typu otwiera się w nowym oknie lub w tym samym oknie, zależnie od ustawień przeglądarki użytkowników.
 • Jeżeli chcesz, aby cały adres URL wyświetlony został jako link, użyj znacznika w sposób podany poniżej:

  [url]http://www.phpbb.com/[/url]

  Powyższy kod spowoduje wygenerowanie linka: http://www.phpbb.com/
 • Ponadto skrypt phpBB zawiera funkcję Magic Links, która zmienia podany adres na jego poprawną formy bez użycia żadnych dodatkowych tagów czy nawet frazy http://. Na przykład wpisanie www.phpbb.com w poście automatycznie spowoduje wygenerowanie linka www.phpbb.com.
 • Tak samo ma się sprawa z adresami e-mail. Możesz wykorzystać tag, na przykład:

  [email]no.one@domain.adr[/email]

  co da następujący wynik: no.one@domain.adr, lub wpisać jedynie no.one@domain.adr w treści wiadomości a zostanie on automatycznie przerobiony na link.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać wspomniane tagi w połączeniu z innymi np. [img][/img] (czytaj dalej), [b][/b], itp. Oczywiście podobnie jak przy tagach formatujących tekst należy upewnić się, czy wszystkie są odpowiednio pozamykane na przykład:

[url=http://www.google.com/][img]http://www.google.com/intl/en_ALL/images/logo.gif[/url][/img]

jest błędną formą, która może spowodować że Twój post zostanie usunięty.
Góra

Pokazywanie obrazków w postach

Wstawianie obrazka do postu
BBCode w phpBB pozwala na umieszczanie obrazów w postach. Wiążą się z tym jednak dwie bardzo ważne kwestie, o których należy pamiętać: po pierwsze, wielu użytkowników nie lubi, gdy posty są wypełniane dużą ilością obrazów; po drugie, obraz musi znajdować się już w Internecie (nie może znajdować się wyłącznie na Twoim komputerze, chyba że jest to serwer WWW). Aby wyświetlić obrazek musisz otoczyć jego adres URL znacznikami [img][/img]. Na przykład:

[img]http://www.google.com/intl/en_ALL/images/logo.gif[/img]

Jak zostało zaznaczone w sekcji powyżej, mo��esz z obrazu uczynić odsyłacz, umieszczając go między tagami [url][/url], np.

[url=http://www.google.com/][img]http://www.google.com/intl/en_ALL/images/logo.gif[/img][/url]

wyświetli się jako:

Góra

Dodawanie załączników do postu
Załączniki mogą teraz być umieszczane w jakiejkolwiek części postu dzięki nowemu BBCode [attachment=][/attachment], jeżeli załączniki są dozwolone przez administrację forum i jeżeli masz odpowiednie uprawnienia. Podczas pisania postu jest dostępna rozwijana lista do umieszczania załączników wstawionych.
Góra

Inne zagadnienia

Czy mogę dodawać własne tagi?
Jeżeli jesteś administratorem tego forum i masz odpowiednie uprawnienia, możesz dodawać nowe BBCode poprzez sekcję własnych BBCode.
Góra
cron