W niedzielę w górach mniejszych

Dział poświęcony wyprawom i wyjazdom klubowiczów.

Moderator: halny jurko

W niedzielę w górach mniejszych

Postprzez Lechu » 2007-08-29, 12:33

Glińskie Góry czyli wędrówki po nowotomyskich lasach

Image

Image

Image

Image

Image

Miasto Nowy Tomyśl otoczone jest lasami, głównie sosnowymi, gdzie płyną rzeczki – Czarna Woda, Bobrówka, Szarka, Dojca. Pozostałością wcześniejszego okresu lodowego są ostańce wysoczyznowe zbudowane z glin i iłów. Największy z tych ostańców o wysokości 101 m n.p.m. położony jest 6 km na płn. zach. od Nowego Tomyśla. Występują tutaj także wydmy powstałe bezpośrednio po ustąpieniu lodowca przed około 25 tys. laty, na skutek działalności wiatrów, głównie zachodnich. Niektóre z nich wznoszą się nawet na 25 m ponad otaczający teren. W celu ich ochrony powstał Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Glińskie Góry”. Przez powiat nowotomyski z północy na południe ciągnie się również malowniczy glacjotektoniczny Wał Lwówecko – Rakoniewicki od Lwówka po Pradolinę Warciańsko – Odrzańską na płd. od Rakoniewic, a jego najwyższy punkt o wysokości 138 m n.p.m. znajduje się na wzgórzu położonym przy drodze pomiędzy Chmielinkiem, a Lwówkiem. Śladem działalności lodowca jest również ciąg jezior w zachodniej części powiatu nowotomyskiego. Różnica wzniesień dochodzi tu do około 60 m.

"Glińskie Góry" leżą na terenie Nadleśnictwa Bolewice. Historia Nadleśnictwa sięga początków XX wieku, kiedy lasy te należały do hrabiów Łąckich ze Lwówka. W 1848 roku władze pruskie nałożyły kontrybucje na właścicieli za stałe popieranie polskich powstań i ruchów wolnościowych, a następnie upaństwowiły najpiękniejszy kompleks leśny tworząc tzw. "Lasy Królewskie". Obecnie w tej części Nadleśnictwa utworzono obszar wyłączonych drzewostanów nasiennych sosny pospolitej proweniencji bolewickiej. Właśnie tej sośnie poświęcona jest m.in. tematyka ścieżki przyrodniczej "Bolewickie Bory".

W 1888 roku na najwyższym punkcie wysokościowym nowotomyskich lasów, zwanym "Czarcią Górą" (około 2 km na płn. zach. od wsi Zachodzko w gminie Miedzichowo), na wysokości 109 m n.p.m., została zbudowana "Wieża Marii", która od początku swego istnienia pełniła rolę punktu obserwacyjnego. Wieża pełniła tą funkcję do roku 1982, stopniowo ulegając zniczeniu. Po odbudowie w latach 2004-2005 została przywrócona jej dawna świetność. Jej rekonstrukcja możliwa była m.in. dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach przedsięwzięcia dotyczącego uzupełnienia systemu wykrywania pożarów lasu. Za uratowanie tego zabytkowego obiektu przed zniszczeniem, w 2006 roku Nadleśnictwo Bolewice zostało wyróżnione w konkursie „Modernizacja Roku 2005” w kategorii „Obiekty Przemysłowo-Inżynieryjne”. Obecnie "Wieża Marii" pełni dawne funkcje dostrzegalni przeciwpożarowej oraz dodatkowo rolę edukacyjną.
Pozdrawiam

Lechu
Oddział Poznański PTT - http://pttpoz.republika.pl/
Strona klubowa - http://kspoz.interiowo.pl/
[img]http://ksp.republika.pl/ks_mala.gif[/img]
Awatar użytkownika
Lechu
 
Posty: 230
Rejestracja: 2007-05-16, 18:18
Miejscowość: Poznań

Wróć do Wyprawy, wyjazdy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

cron