ZNAKOWANY SZLAK NA PIKUJ

Dział poświęcony wyprawom i wyjazdom klubowiczów.

Moderator: halny jurko

ZNAKOWANY SZLAK NA PIKUJ

Postprzez damianos » 2011-08-18, 19:34

POMIĘDZY 13 A 15 SIERPNIA ZNÓW ODWIEDZIŁEM UKRAINĘ, POSZLIŚMY NA PIKUJ A TU BYLIŚMY ŚWIADKAMI WYDARZENIA- MOŻNA POWIEDZIEĆ HISTORYCZNEGO. GRUPKA CZECHÓW PRZEMIERZAŁA GŁÓWNĄ GRAŃ I ZNAKOWAŁA SZLAK NA PIKUJ. SZKODA ŻE CORAZ MNIEJ WOKÓŁ NAS GÓR, W KTÓRYCH MOŻNA TAK PO PROSTU CZASEM SIĘ ZGUBIĆ
Nie posiadasz wymaganych uprawnień, by zobaczyć pliki załączone do tej wiadomości.
damianos
Awatar użytkownika
damianos
 
Posty: 186
Rejestracja: 2007-05-03, 17:02
Miejscowość: Mielec

Re: ZNAKOWANY SZLAK NA PIKUJ

Postprzez irek » 2011-08-18, 20:51

Święte słowa. Puszka farby i pędzel - niby nic a jakiej szkody może narobić w górach. A może tak wprowadzić zakaz sprzedaży farby i pędzli różnym organizacjom turystycznym mającym zacięcie do uszczęśliwiania wszystkich swoja wizją turystyki górskiej?
Awatar użytkownika
irek
 
Posty: 86
Rejestracja: 2007-04-19, 16:23
Miejscowość: Mielec

Re: ZNAKOWANY SZLAK NA PIKUJ

Postprzez halny jurko » 2011-08-19, 11:22

Hmmm , znaki na Pikuj istniały już od dłuższego czasu. Znakowanie (koloru żółtego)poprowadzone było od Sianek przez całe pasmo. Fakt, że znaków nie było zbyt wiele (były i są też tabliczki) ale kto wędrował po grani mogł je spotkać.
Ciekawi mnie na jakiej trasie ci Czesi malowali znaki. Damian, czy możesz napisać coś więcej o tym nowym znakowaniu.
Można się zastanawiać czy to dobrze, że malowane są znaki szlaków. Pewnie dla wielu z nas nie są potrzebne ale faktem jest, że jeśli wiemy, że szlak prowadzi na szczyt lub doprowadza gdzieś w doliny to z niego chętnie korzystamy, bo jest to łatwiejsze niż wyszukiwanie odpowiedniej drogi.
Pamiętajcie , że jest wielu turystów którzy nie potrafią samodzielnie odnaleźć drogi na górskie szczyty i to głównie dla nich ktoś maluje znaki.
od halnego
...niech was zawsze na szlak trafi
Awatar użytkownika
halny jurko
Administrator
 
Posty: 852
Rejestracja: 2007-04-16, 19:48
Miejscowość: Mielec

Re: ZNAKOWANY SZLAK NA PIKUJ

Postprzez damianos » 2011-08-22, 21:59

ZNAKOWANIE JEST TROCHĘ DZIWNE, BO O ILE DOBRZE ICH ZROZUMIELIŚMY ZNACZYLI TYLKO GRAŃ BEZ DRÓG DO NIEJ PROWADZĄCYCH (CHOĆ NA GRANI RACZEJ TRUDNO SIĘ ZGUBIĆ A NA PLĄTANINIE ŚCIEŻEK DOCHODZĄCYCH OWSZEM)- JEŚLI KTOŚ W NAJBLIŻSZYM CZASIE WYBIERZE SIĘ NA PIKUJ TO ZWERYFIKUJE TE FAKTY.ZGADZAM SIĘ Z TOBĄ JURKU ŻE ZNAKI UŁATWIAJĄ I CZĘSTO RATUJĄ ŻYCIE, CHODZIŁO MI TYLKO O TO ŻE ZNAKOWANYCH DRÓG MAMY W POLSCE POD DOSTATKIEM, UKRAINĘ WYBIERALIŚMY WŁAŚNIE PRZEZ TO ŻE TAM ZNAKÓW BYŁO MAŁO LUB NIE BYŁO WCALE I PRZEZ TO CHOĆ PRZEZ CHWILĘ MOŻNA BYŁO POCZUĆ SIĘ JAK PRAWDZIWY ODKRYWCA :-D WŁAŚNIE TEJ DZIKOŚCI TROCHĘ MI SZKODA, CHOĆ WYDAJE MI SIĘ ŻE NAJAZDU POLSKICH TURYSTÓW W GÓRY UKRAINY NIE MA SIĘ CO SPODZIEWAĆ- SKUTECZNIE ODSTRASZĄ ICH UKRAIŃSCY CELNICY :-D CO DO STARYCH ŻÓŁTYCH ZNAKÓW NA PIKUJ TO MOŻNA JE JESZCZE SPOTKAĆ, NOWE OZNAKOWANIE JEST MOCNE, CZERWONE I WIDOCZNE :-D
Nie posiadasz wymaganych uprawnień, by zobaczyć pliki załączone do tej wiadomości.
damianos
Awatar użytkownika
damianos
 
Posty: 186
Rejestracja: 2007-05-03, 17:02
Miejscowość: Mielec

Re: ZNAKOWANY SZLAK NA PIKUJ

Postprzez irek » 2011-08-23, 10:00

Słuchałem niedawno wypowiedzi przedstawiciela czeskiej organizacji turystycznej, chwalił się on, że Czesi mają najwięcej i najlepiej wyznakowanych szlaków turystycznych , myślę sobie : niech tak zostanie. W swoim znakarskim zapale pokryli oni wspólnie z Polakami znaczną część Karpat Ukraińskich wcale gęstą siecią znakowanych szlaków. Co ciekawe ukraińscy turyści pytani o znakowanie szlaków wzruszają ramionami i odpowiadają : „ u nas jest karta” ( co można chyba przetłumaczyć tak: nie potrafisz posługiwać się mapą, boisz się ,że się zgubisz –nie pchaj się w góry ).
Nie neguję istnienia i przydatności znakowania szlaków turystycznych. Pytanie tylko czy muszą być wszędzie i tak gęsto? W wielu krajach nie znakuje się tak chętnie i wszystkiego : tereny łatwo dostępne , przeznaczone do szerokiego ruchu turystycznego mają dobrze przygotowaną sieć szlaków, natomiast tereny o ograniczonej dostępności są przygotowywane w inny sposób: znaki są bardzo rzadkie ; nie prowadzą turysty „za rękę”, a jedynie potwierdzają ,że znajduje się na właściwej trasie albo też w ogóle ich nie ma.
Awatar użytkownika
irek
 
Posty: 86
Rejestracja: 2007-04-19, 16:23
Miejscowość: Mielec

Re: ZNAKOWANY SZLAK NA PIKUJ

Postprzez Ola » 2011-08-23, 20:17

Obrazka nie da się... zacytować ;)) więc opisowo. Co do zdjęcia wrzuconego przez Damiana, pod Borżawą widzieliśmy znaczek w kształcie kwiatka. Żółty środek i białe płatki. A obok namalowany "normalny" :)
Ostatnio edytowany przez Ola, 2011-08-24, 17:40, edytowano w sumie 1 raz
W górach jest wszystko co kocham...
Awatar użytkownika
Ola
 
Posty: 180
Rejestracja: 2007-04-20, 09:56
Miejscowość: Mielec | Katowice

Re: ZNAKOWANY SZLAK NA PIKUJ

Postprzez andy » 2011-08-23, 21:04

Ludzie na Ukrainie mają jeszcze poczucie humoru. Jak mają dobry humor to malują kwiatki, a jak zły to strzałki.
Awatar użytkownika
andy
Administrator
 
Posty: 758
Obrazki: 2
Rejestracja: 2007-04-12, 13:40
Miejscowość: Mielec


Wróć do Wyprawy, wyjazdy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

cron