Ryszard Kapuściński - Imperium

Dział poświęcony literaturze górskiej

Moderator: halny jurko

Ryszard Kapuściński - Imperium

Postprzez andriusza » 2007-05-10, 21:10

Książka nie o górach, ale o zamiłowaniu do podróżowania.

trudno tu pisac mi na temat pisarstwa z najwyższej lietrackiej półki jak tylko jest możliwa, a zarazem jeśli się już po nią sięgnie to się jej nie odkłada.


Ksiązka traktuje o kontaktach Autora z Imperium czyli ZSRR. Rozpoczyna się ona gdy kapuściński ma 7 lat i rodzinne Pińsko (dziś Białoruś) okupuje Armia Czerwona. Autor już zawodowo wiele razy poźniej udaje się do Imperium. A na przełomie la 80/90 wybiera sie w podróż aby uzupełnić swoją wiedzę o rozpadającym się już wtedu Imperium. Podróż trwa 2 lata i Kapuściński pokonuje 60 tyś km.

powstaje zypełnie niezwykła, zadziwiająca ksiązka, niezwykłym językiem opisująca ZSRR, samą Rosję oraz wiele państw odzyskujących juz wtedy niepodległość.

O determinacji autora świadczy fakt , że aby udać się do Górnego Karabachu, przebiera sie w mundur pilota aerofłotu, leci do Magadanu i Workuty...opowiada o zburzeniu Świątyni Zbawiciela w Moskwie, którą Stalin zaniedbał ponieważ zajmował się głodzeniem 10 mln Ukraińców.

To tylko drobne fragmenty. Ksiązka na długo zostaje w pamięci....gorąco polecam.
...tam szum Prutu Czeremoszu...
Awatar użytkownika
andriusza
 
Posty: 78
Rejestracja: 2007-04-12, 18:27
Miejscowość: Mielec

Postprzez andy » 2007-05-10, 22:56

Na kogo jak na kogo, ale na Andriuszę można zawsze liczyć :!:

O Kapuścińskim można dużo pisać, ale źle nie.
Czyta się jednym tchem bo wyłania się z jego opowieści bratnia dusza wędrownika, obserwatora. Wprawdzie mało tam o górach, ale czy my wędrując po górach robimy to tylko by podziwiać piękne widoki i przyrodę? Może bardziej szukamy spotkań z prawdziwymi ludźmi ich historią, odmiennością i kolorytem. I te spotkania i droga są najważniejsze.
Czytając Kapuścińskiego nie omińcie jego następnych książek:
1. HEBAN (2002) gdzie zaprowadzi Was w bezdroża Afryki i
2. PODRÓŻE Z HERODOTEM (2006) gdzie przeszłość Herodota przeplata z teraźniejszością
Awatar użytkownika
andy
Administrator
 
Posty: 758
Obrazki: 2
Rejestracja: 2007-04-12, 13:40
Miejscowość: Mielec

Postprzez Jachu » 2007-05-11, 09:11

To mój piewszy post na tym forum dlatego najpierw serdecznie wszystkich witam. Znalazłem się tu za sprawą Andriuszy który mnie tak skutecznie molestował na GG, że w końcu odważyłem się napisać ;-) . Chociaż mieszkam w Krakowie to pochodzę z mieleckich stron.
Imperium to rzeczywiście książka niezwykła. Ciągle aktualna i teraz też pomaga zrozumieć niektóre zachowania naszych rosyjskich braci.
Jeśli komuś spodobały się opisywane przez Kapuścińskiego klimaty Magadanu to polecam książki Mariusza Wilka - polskiego dziennikarza który osiadł na dalekiej rosyjskiej północy. Czytałem jego "Wołokę" - naprawdę ciekawa książka. Autor opisuje piękno tamtych stron, ale i życie zwyczajnych ludzi. A wszystko to powiązane z tragiczną historią tego rejonu nazanaczonego piętnem łagrów.
Aktualnie przymierzam się do "Wilczego Notesu".
Ostatnio edytowany przez Jachu, 2007-05-11, 13:08, edytowano w sumie 1 raz
Jachu
Jachu
 
Posty: 2
Rejestracja: 2007-04-20, 09:47
Miejscowość: Kraków


Wróć do Dobra książka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości