Kwiaty i inne ozdoby szlaków górskich.

Dział poświęcony literaturze górskiej

Moderator: halny jurko

Kwiaty i inne ozdoby szlaków górskich.

Postprzez krajka » 2008-01-06, 14:22

Przeczytałem o ukazaniu się przewodnika po roślinach które oglądamy w czasie górskiego wędrowania – w plastikowej obwolucie ochronnej, do zabrania na drogę.

przewodnik pod tytułemRośliny górskie
napisali Halina Piękoś-Mirkowa i Zbigniew Mirek
zamieszczono 225 ilustracji
na 264 stronach o rozmiarach 16,5 x 22 cm


O ile dobrze pamiętam, Autorzy przewodnika wspólnie z profesorem którego nazwiska nie pamiętam, kilka lat temu wstecz prezentowali geologię i szatę roślinną polskich gór w wieloodcinkowym filmie telewizyjnym.
To jest świetny film.
Kto pamięta trzeciego uczestnika występującego w tym filmie?
Janusz
krajka
 
Posty: 144
Rejestracja: 2007-09-11, 13:24
Miejscowość: Łódź

dobra pozycja

Postprzez halny jurko » 2008-01-06, 17:56

To może być interesująca pozycja dla turystów, którzy chcą wiedzieć jaka roślinka przyciągnęła ich uwagę.
Pana Zbigniewa Mirka poznałem osobiście, gdyż w budynku Instytutu Botaniki przy ul.Lubicz w Krakowie dwa lub trzy razy ZG PTT miał obrady a szefem Instytutu jest pan Mirek i on nas witał. Bardzo miło sie z nim rozmawia.
Jedyny mankament dla wielu to może być cenaw książki. W internecie wyczytałem, że kosztuje 58-65 zł.
A jeśli chodzi o te programy w tv, to faktycznie były bardzo ciekawe (ale nazwiska nie pamiętam, miał chyba taką "marynarską" brodę).
od halnego
...niech was zawsze na szlak trafi
Awatar użytkownika
halny jurko
Administrator
 
Posty: 852
Rejestracja: 2007-04-16, 19:48
Miejscowość: Mielec

Postprzez andy » 2008-01-11, 19:41

Mam tą książkę od wczoraj i niestety trochę mnie rozczarowała. Po tytule rośliny górskie oczekiwałem trochę więcej, zwłaszcza za tą cenę.
Jest to ładna książka z ładnymi fotografiami z roślinami głównie tatrzańskimi i krótkim opisem. Niestety książka jakich wiele i kwiaty głównie te najbardziej znane.
Książka zapewne spodoba się kuracjuszom na wywczasach w Tatrach. Fotografie pojedyncze czasami bez liści - opis dokładny botaniczny.
Niestety nadal nie ma jakiegoś profesjonalnego opracowania flory górskiej.
Książka moim zdaniem powinna kosztować 30 zł. 59 to zdecydowanie za dużo.
Pchełka ma rację, że na stronie skpg http://www.skpg.e-gory.pl/atlas/ Pani Urszula Dyner zebrała i opracowała dużo lepsze opracowanie mimo , że nie jest profesorem botaniki ( o ile wiem )
Awatar użytkownika
andy
Administrator
 
Posty: 758
Obrazki: 2
Rejestracja: 2007-04-12, 13:40
Miejscowość: Mielec

Postprzez krajka » 2008-01-11, 23:05

To szkoda - recenzja, którą czytałem, była bardzo pozytywna.
Poza tym kierowałem się wspomnieniem programu TV sprzed kilku lat.
Była mowa nie tylko o Tatrach - ale Tatry były w dużej części programów.

A może PTT wyda taki atlas roślin np. w Karpatach Polskich :-)
Janusz
krajka
 
Posty: 144
Rejestracja: 2007-09-11, 13:24
Miejscowość: Łódź

Postprzez swistak » 2008-01-15, 13:41

halny jurko napisał(a):Pana Zbigniewa Mirka poznałem osobiście, gdyż w budynku Instytutu Botaniki przy ul.Lubicz w Krakowie dwa lub trzy razy ZG PTT miał obrady a szefem Instytutu jest pan Mirek i on nas witał.


Przecież Pan Profesor jest Członkiem Honorowym Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.

Może zajmująca się ochroną przyrody górskiej Komisja ZG zorganizuje promocję książki po promocyjnej cenie.
marcys
z mazowsza
swistak
 
Posty: 25
Rejestracja: 2007-10-09, 09:01


Wróć do Dobra książka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości