Beata Pawlikowska - Blondynka śpiewa w Ukajali

Dział poświęcony literaturze górskiej

Moderator: halny jurko

Beata Pawlikowska - Blondynka śpiewa w Ukajali

Postprzez andy » 2007-08-03, 13:37

Ponieważ nikt ostatnio nic nie dorzucił do książek to krótka moja recenzja powyższej podróżniczej pozycji.

Miałem nadzieję na coś więcej po arcy ciekawych opowieściach Beaty Pawlikowskiej w radio. Książka taka sobie, warta przeczytania jak ktoś się wybiera po raz pierwszy do Ameryki Południowej. Opisy dzisiejszej Amazonii są załamujące. Wszędobylski brud, hałas i zanieczyszczona woda skutecznie odstraszyły mnie od nawet nieśmiałych pomysłów by wybrać się gdzieś dalej niż Karpaty. Nie mówię już o robactwie wszelkiego rodzaju, które tylko czyha by się dobrać do podróżników.
Zdecydowanie pozostaję przy czytaniu o takich wyprawach, niedźwiedzia wiem jak unikać a moskita który przenosi jakąś malaryczną wirusową gorączkę jednak nie.

Jak zapewne wiecie Beata nie lubi gór, jak sama pisze " Góry nigdy nie były moim specjalnym konikiem. Nie lubię czuć się jak stary sweter, wypruty ze wszystkiego, który dowlókł się na szczyt, żeby móc z niego dumnie spojrzeć w dolinę " , dlatego w książce znajdziecie opis jej drogowej i rzecznej wyprawy po Peru i Ukajali - bardzo różniący się od Arkadego Fiedlera.
Nie wiem dlaczego Ona tak pisze o górskich wyprawach skoro w swojej podróży znosi wielekroć cięższe próby jak wyciąganie z błota jeepa lub 3 dniową podróż statkiem w ciasnocie i smrodzie przypominającym przewożenie niewolników z Afryki do Ameryki. No ale cóż jeden lubi to inny tamto. Ja zdecydowanie wolę swój pot na podejściu niż takie klimaty o których w książce.
Mimo to , książka podobała mi się ze względu na ładne ilustracje, opis nie znanych dla mnie stron świata i rzetelność opisu. Nie ma tam zachwytów - o Amazonia, itd. jeżeli widzi brud to pisze brud.
Książka na weekend jeżeli akurat nie jedziecie na rajd bieszczadzki.
Awatar użytkownika
andy
Administrator
 
Posty: 758
Obrazki: 2
Rejestracja: 2007-04-12, 13:40
Miejscowość: Mielec

Wróć do Dobra książka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

cron