Góry zimą dla narciarzy zjazdowych - no nie wiem?

Posty na różne tematy

Moderator: halny jurko

Góry zimą dla narciarzy zjazdowych - no nie wiem?

Postprzez krajka » 2007-11-21, 20:33

Jak pogodzić turystów z wczasowiczami. :?:
Wyciągi szpecą krajobraz górski - ale z drugiej strony to inwestycja prorozwojowa dla miejscowości podgórskich.
W Alpach to nie problem - w niewielkich Karkonoszach po polskiej stronie - to realny i istotny problem.
Jestem przeciw, ale ja tam nie mieszkam.
W drodze na kopułę Pilska też sporo żelastwa :cry:

Może napiszecie co o tym myślicie - ochrona przyrody górskiej to priorytet PTT od początku powstania.

http://wroclaw.naszemiasto.pl/wydarzenia/791932.html
- Przyzwyczailiśmy się do głupich przepisów hamujących rozwój. Może kiedyś się to zmieni - ubolewa Józef Pilch, wrocławski biznesmen, zainteresowany budową wyciągów. Na razie cierpliwie czeka. Ale chciałby zacząć prace wiosną.
Większy problem z budową wyciągu ma austriacki inwestor w Szklarskiej Porębie. Tam negocjacje dotyczące postawienia kolejki trwają od połowy lat 90. Gmina i inwestor rozmawiają z ekologami, Ministerstwem Środowiska oraz dyrekcją Karkonoskiego Parku Narodowego. Teren pod przyszłym wyciągiem należy do obszaru Natura 2000, urzędnicy są więc bardzo ostrożni.
Kiedy niedawno wydawało się, że nareszcie osiągnięto porozumienie, zmienił się rząd. Dokumentów nie zdążył podpisać generalny konserwator przyrody. Do rozmów trzeba będzie powrócić.
Wyciągi po czeskiej stronie Karkonoszy mogą przewieźć w ciągu godziny 100 tys. osób. W Polsce pięciokrotnie mniej. Ostatnio Czesi postanowili zmodernizować wyciąg na Śnieżkę.
Rafał Święcki - POLSKA Gazeta Wrocławska



[ Dodano: 2007-11-23, 22:00 ]
Wygląda na to, że "elementów" konstrukcji stalowych przydatnych zimą będzie przybywało.
Jesteśmy ponoć mocno zapóźnieni w "przystosowaniu gór dla narciarzy zjazdowych itp".
Jak idziemy szlakiem na Rycerzową przez Mładą Horę po drodze mijamy takie "elementy", wątpliwa to ozdoba zbocza.

A poniżej coś w tym temacie :idea:
Źródło: Gazeta Opolska 2007-11-23 07:55


„Narciarskie kurorty budzą się z wieloletniego snu
Zapowiada się dobry sezon dla właścicieli górskich pensjonatów i stacji narciarskich. Śnieg sypnął już na początku listopada. Tydzień temu ruszyły pierwsze wyciągi w Szczyrku, Zieleńcu, na Nosalu w Zakopanem i Jaworzynie Krynickiej. W najbliższą sobotę uruchomione zostaną także w Korbielowi i Wierchomli.”

„Coraz więcej polskich ośrodków zdaje sobie sprawę, że aby przyciągnąć do siebie turystów, muszą poprawić infrastrukturę. W polskich górach przybywa inwestycji nowoczesnych, których nie powstydziłyby się nawet alpejskie stacje narciarskie.”

„Na mapie Polski wyrastają też całkowicie nowe ośrodki. Tegoroczną nowością będzie m.in. stacja narciarska na Łysej Górze koło Limanowej. Powstaje tu m.in. czteroosobowy wyciąg krzesełkowy i trasa o długości ponad 1 km.
Liczba wyciągów i kolejek rośnie z roku na rok. W 2006 r. w naszych górach było już 715 wyciągów narciarskich, rok wcześniej - 691. Liczba kolejek wzrosła z 54 do 62.

„Przeszkody pietrzą też ekolodzy, którzy nie godzą sie na wyrąb lasów czy instalowanie oświetlenia stoków. Umożliwa ono dwukrotne wydłużenie czasu pracy wyciągów i podwojenie przychodów, ale sprawia, że z daleka szczyty wyglądem przypominają olbrzymie torty urodzinowe. Załatwianie pozwoleń na budowę nartostrady z Wierchomli do Muszyny trwało prawie 7 lat. Jeszcze dłużej, kilkanaście lat, o zgodę na remont kolejki na Kasprowy czekały Polskie Koleje Linowe.
Mimo tych przeszkód, popularne miejscowości w górach coraz mniej przypominają czasy PRL, a coraz bardziej alpejskie kurorty. Dla jednych to dobrze, dla innych nie.”
Janusz
krajka
 
Posty: 144
Rejestracja: 2007-09-11, 13:24
Miejscowość: Łódź

Wróć do Inne tematy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 18 gości