Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady - relacja

Dyskusje o najbliższych imprezach i wrażenia z ostatnich imprez.

Moderator: halny jurko

Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady - relacja

Postprzez Ola » 2013-09-25, 11:24

[korekta i uzupełnienie]
XVIII Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady
Lądek-Zdrój, 19-22.09.2013 r.


Urubko, Moro, Wielicki, Lwow, Onyszkiewicz, Pustelnicy, Bielecki, Małek, Czerwińska i Palmowska, Majer, Kurczab, Kaczkan, Dzik oraz McDonald, Milewska, Klonowski i Mackiewicz, Morawska, Wojciechowska, Tomaszewski, wilczak Diuna z właścicielami i wielu innych... Dodać do tego urokliwe miasteczko w Kotlinie Kłodzkiej, piękne filmy, góry książek oraz ponad tysiąc fantastycznych gości festiwalu – tak wygląda prosty przepis na udany weekend!

Nie miałam możliwości zaplanowania z wyprzedzeniem wypadu z Carpatią na Słowację, ani też wcześniejszego zakupu karnetu i znalezienia noclegu w Lądku-Zdroju, dlatego na dwa dni przed Przeglądem zdecydowałam się na wolontariat – pomoc przy obsłudze imprezy (z wyżywieniem i noclegiem).

Ogrom emocji towarzyszących temu wydarzeniu nie sposób opisać słowami w takim poście (o szczegółach mogę „przy kawie”). Od chociażby bycia przypadkowym świadkiem momentu przywitania się Adama z Anną Czerwińską, niesamowitą owacją publiczności dla chłopaków z BP i ich metamorfozą - od chodzących pierwszego dnia ze spuszczonymi głowami, po radosnych i z żartem wspominających swoich towarzyszy - aż po nocleg Mackiewicza z wolontariuszami na sali gimnastycznej zamiast w hotelu dla VIP-ów czy kilku próbach posadzenia mnie na buffowej krowie przez Denisa (aż się dziwię, że mam jednak w miarę normalne zdjęcie! pozostałe nie nadają się do publikacji :mrgreen:).

Zdjęcia zrobione, książki podpisane. Dużo ciekawych relacji pojawiło się na portalach wspinanie.pl czy outdoormagazyn.pl – zainteresowani na pewno są już po ich lekturze.

Obraz1.png

Ja z prelekcji zapamiętałam ponadto, że Wielickiemu marzy się zimowa wyprawa na K2 Polaków z... Denisem Urubkowskim oraz Simonem Morowskim w składzie. Adam stwierdził: „zapędziłem się trochę, nie z każdym wyjazdem należy tworzyć historię... a dziś już nie można zadzwonić do Artura [Hajzera - przyp. wł.], jest ciężko...” Teraz obydwaj, Bielecki i Małek, ruszą na Tatry, ponadto Adam nie wyklucza Alp. Artur „pobawi się” dry toolingiem.

Ciekawie przedstawił różnicę pokoleniową Krzysztof Wielicki: „...gdy ja z Maćkiem piłem wódkę, chłopcy siedzieli na laptopach ze słuchawkami w uszach.” Małek zakomunikował też z żartem, że powyżej 7 200 m nie gra w szachy, bo Krzysztof wygrywa... wygrywa dlatego, że jest kierownikiem a później „ja byłem na innej wyprawie... myśmy tam byli szczęśliwi”. Krzysztof: „w góry idzie się po wolność, ja nie mogłem im niczego zakazać”.

Mój kolega powiedział, że piątkowe spotkanie nt. Broad Peak było przesłodzone. Możliwe.

Ze spotkania z Denisem Urubko, stojąc przy wejściu do namiotu, nie wyniosłam więcej niż ponad to, co opisuje się w mediach, np. tu http://outdoormagazyn.pl/2013/09/przegl ... road-peak/ Żałuję bardzo, że nie mogłam się skupić na jego prelekcji, bo to głównie dla niego wyruszyłam do Lądka ;-) Obowiązki służbowe sprawiły też, że nie pooglądałam zbyt wielu filmów konkursowych.
Denis [co w poprzedniej wersji wpisu pomyliłam z Simone] na niespodziewanie wykrzyczane pytanie z tłumu „nie bałbyś się iść z Bieleckim?!” odpowiedział, że miał okazję krótko, bo godzinę rozmawiać z Adamem w Karpaczu... ale w jego oczach widział dokładnie to samo, co widzi patrząc w lustro. [w poprzednim wpisie zwróciłam uwagę, że nie została ta kwestia przetłumaczona – Denis odpowiedział na to pytanie po angielsku, natomiast całe spotkanie odbyło się w jęz. rosyjskim]

W ostatnim dniu Przeglądu Simone pokazał nam film i szokujące zdjęcia kolejek na Everest, które powodują niebezpieczne postoje powyżej 8 000 m. Swój cel-marzenie trawersu z Everestu na Lhotse musiał przerwać, a o bójce z Szerpami pamiętamy...
Dużo czasu poświęcił opowiadaniu o swoich akcjach ratowniczych, w tym kalkulacjom kosztów roztrzaskanego śmigłowca – „mam niespłacony kredyt na 2 mln euro i nie mam maszyny. Czekam długo na odszkodowanie, pieniędzy nie widzę, ale jest jednak szansa na nie (...) i cóż powinienem – spłacać kredyt za kasę z odszkodowania. Ale ja jestem głupi – kupię nowy i będę mieć dwa kredyty do spłaty, na 4 mln euro. (...) Himalaizm to nie piłka nożna czy F1, sponsorzy wiele się nie dołożą, ministerstwo nie dofinansuje (włoskie ani nepalskie), leasingodawcy śmieją mi się w twarz. A dzięki zabraniu ciała [opisywał przypadek ściągania z gór ciała ukraińskiego wspinacza], ta rodzina mogła dostać zasiłek...”

Wielki Człowiek.

I tylko jedna osoba straciła w moich oczach – Tomek Mackiewicz, który wraz z Markiem Klonowskim nie przygotował swojej prelekcji. Delikatnie mówiąc nie wypadli dobrze. Dowcipni, odważni (czy szaleni?), świetne filmiki krótkometrażowe (mniam mniam plus extreme z Nangi był nawet na 3. miejscu wg wyboru publiczności), ale zdecydowanie nie stworzeni do wystąpień publicznych.

Dlaczego wcześniej tam nie dotarłam? To był już XVIII Przegląd. Gorąco Wam polecam uczestnictwo w kolejnym - jak stwierdził przewodniczący jury konkursowego Bogdan Jankowski – jednym z najlepszych i stojącym na bardzo wysokim poziomie przeglądzie filmów spośród tych w kraju i Europie.

Dla formalności:

NAGRODY FILMOWE i KSIĄŻKOWE XVIII PRZEGLĄDU FILMÓW GÓRSKICH W LĄDKU-ZDROJU 2013

FILMY
- Nagroda główna - GRAND PRIX dla filmu „Two on K2” w reżyserii Darka Załuskiego [Załuski nigdy wcześniej nie zdobył tu nagrody i tym razem nie przyjechał]
- Film Najbardziej odbiegający od konwencji kina górskiego „Pod prąd” Piotra Dłużniewskiego
- Najlepszy debiut reżyserski „Rower góral i na Ural” Dominika Szmajdy
- Najlepszy film krótkometrażowy „Cascada” Ansona Fogla
- Najlepszy scenariusz „Pura Vida” Pablo Iraburu i Migueltxo Moliny
- Najlepszy montaż „Petzl Rock Trip China” Vladimira Celliera
- Najlepsze zdjęcia „Solo Expedition - A short film about Mark Wood, global explorer” Marka Wooda
- Oraz Nagroda Publiczności, która została przyznana filmowi „Rower góral i na Ural” Dominika Szmajdy

KSIĄŻKI
Tytuł Górskiej Książki Roku Jury przyznało wersji albumowej „Korona Ziemi. Nie-poradnik zdobywcy” Artura Hajzera (wydawnictwo Stapis) - za nieszablonowe podejście do tematu, walory narracyjne i staranną edycję.

Przyznano trzy wyróżnienia:
- Dla wydawnictwa Stapis za książkę Reinhloda Messnera „Na szczycie. Kobiety na górze”.
- Dla wydawnictwa Muza za „Przez pustynie na ośnieżone szczyty” Wojciecha Lewandowskiego. Za nawiązanie do niegdysiejszych wielkich tradycji alpinizmu polskiego i walory literackie niektórych relacji.
- Oraz trzecie wyróżnienie dla wydawnictwa Annapurna za wymyślenie i wprowadzenie do języka polskiego nowego słowa „GórFanka” i całej serii wydawniczej.

Hmm... śmiem twierdzić, że tytuł wymyśliła sama zainteresowana.

Nagrody filmowej im. A. Zawady nie przyznano. Wręcza ją po subiektywnej ocenie Anna Milewska, ale niestety, problemy zdrowotne nie pozwoliły jej oglądnąć wszystkiego i wróciła przed czasem do W-wy. I tylko nie wiem, kto wygrał Lądek Trail. Ale patrząc na listę startową - na pewno Marcin Świerc ;P

Obraz2.png
Nie posiadasz wymaganych uprawnień, by zobaczyć pliki załączone do tej wiadomości.
Ostatnio edytowany przez Ola, 2013-09-26, 20:47, edytowano w sumie 1 raz
W górach jest wszystko co kocham...
Awatar użytkownika
Ola
 
Posty: 180
Rejestracja: 2007-04-20, 09:56
Miejscowość: Mielec | Katowice

Re: Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady - relacja

Postprzez stanisław » 2013-09-25, 15:47

Bardzo ciekawa relacja, pisana z pasją. :-) Aż się chce pojechać tam za rok. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
stanisław
 
Posty: 233
Rejestracja: 2008-09-09, 21:01
Miejscowość: Tuszyma

Re: Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady - relacja

Postprzez Ola » 2013-09-25, 20:43

Dziękuję ;) Coś czuję, że długo będzie mnie ten stan euforii trzymać.
W górach jest wszystko co kocham...
Awatar użytkownika
Ola
 
Posty: 180
Rejestracja: 2007-04-20, 09:56
Miejscowość: Mielec | Katowice


Wróć do Imprezy, zloty

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości