[Sudety] Tablica PTT ze Śnieżnika

Dyskusje o górach i turystyce górskiej.

Moderator: halny jurko

[Sudety] Tablica PTT ze Śnieżnika

Postprzez Lechu » 2007-05-16, 20:03

Tablica PTT ze szczytu Śnieżnika w schronisku "Na Śnieżniku"

Tablica upamiętniająca czyn Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, jaki miał miejsce w pierwszych powojennych latach udostępniania turystycznego Ziemi Kłodzkiej, została umieszczona na ścianie wybudowanej w latach 1895-99 wieży widokowej na szczycie Śnieżnika i uroczyście odsłonięta 22 sierpnia 1948 r. z okazji ponownego udostępnienia wieży po remoncie. Stan techniczny tego obiektu z upływem lat jednak stopniowo się pogarszał. Wieżę wyburzono w październiku 1973 r. z uwagi na zagrożenie zawaleniem. Przedtem zdemontowano tablicę, położono w pobliżu i - niestety - zapomniano o niej. Było to grubym nietaktem wobec Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego - zasłużonej a nieistniejącej wtedy organizacji. Na szczęście zainteresowali się nią czescy turyści.

Członkowie czeskiej Horskiej Služby przenieśli tablicę do Sněžnej chaty, schronu położonego na południowym zboczu Śnieżnika, a następnie odtransportowano ją do Starého Města pod Sněžníkem. Dzięki zabezpieczeniu jej przez czeskich czeskich krajoznawców, zainteresowaniu sprawą działaczy Klubu Sudeckiego z Poznania i inicjatywie Kłodzkiego Klubu Krajoznawczego, po kilku latach wróciła na Śnieżnik. Jednak nie na szczyt, a do schroniska "Na Śnieżniku".

Pamiętam, jak w sierpniu 1989 roku mocowałem tą tablicę na ścianie wewnątrz schroniska... Miałem akurat wtedy serdecznie dosyć, że w schronisku nie było prądu. Z mozołem ręcznie wykuwałem w ścianie przed wejściem do jadalni cztery głębokie otwory w celu zamontowania ciężkiej marmurowej tablicy, wykonanej ze strońskiego marmuru "Biała Marianna" w 1948 roku.

Image

Tablica PTT, która była zamontowana
na ścianie wieży widokowej na szczycie Śnieżnika


Tablica ta waży około 70 kg. Ściana twarda, aż się dłuto wygięło. Gdyby była wiertarka to w parę minut otwory by były gotowe. A tak męczyłem się dobre cztery godziny. Potem jeszcze trzeba było zacementować cztery śruby, a robiło się ciemno i moja żona Zosia z córką i koleżanką z Klubu Sudeckiego, Anią Nowicką, musiały mi przyświecać latarką i świeczkami.

We dwójkę z gospodarzem schroniska "Na Śnieżniku", Zbyszkiem Fastnachtem, mocowaliśmy tą tablicę do ściany. Jeden otwór trochę nie pasował. Ciemno, przy świeczkach niewiele widać, a tu ponownie trzeba zdjąć i poprawić....

Image

Pamiątkowa fotografia z uroczystości odsłonięcia Tablicy PTT w dniu 20 sierpnia 1989 r. przed schroniskiem "Na Śnieżniku" . Gospodarz schroniska Zbyszek Fastnacht stoi trzeci od prawej. Pierwszy od lewej Janusz Grabowski, przezes Kłodzkiego Klubu Krajoznawczego
Pozdrawiam

Lechu
Oddział Poznański PTT - http://pttpoz.republika.pl/
Strona klubowa - http://kspoz.interiowo.pl/
[img]http://ksp.republika.pl/ks_mala.gif[/img]
Awatar użytkownika
Lechu
 
Posty: 230
Rejestracja: 2007-05-16, 18:18
Miejscowość: Poznań

Postprzez halny jurko » 2007-05-17, 20:26

Zastanawiałem się kiedy ostatnio byłem w schronisku pod Śnieżnikiem. Zbychu Fastnacht jeszcze żył. Prądu nie było, choć stały resztki "prądnicy wiatrowej" i talerz wisiał na zewnetrznej ścianie budynku (ale nie satelitarny) a tak serio to nie talerz tylko miednica. I świece pamiętam i śpiewy przy kominku . Aaaaa i czeskiego pogranicznika , który przyczaił się na mnie na granicy i chciał chyba zaaresztować za przekroczenie granicy (a ja szedłem tylko ścieżyną, która wywijała slalomiki i raz po naszej, raz po czechosłowackiej stronie zawijała spódnicą).
A był tam jeszcze pisuar (w męskiej toalecie drogie panie) baaaardzo nisko zawieszony, do siusiania na klęcząco prawdopodobnie. Tak mało zaglądamy w Sudety.
Dzięki Lechu za te informacje o tablicy. Bo wiesz, jej to jakoś nie zapamietałem.
Może gdybym był już wówczas w PTT ,to by było inaczej.
A może mój ostatni tam pobyt był przed 1989 rokiem ? Muszę to sprawdzić.
od halnego
...niech was zawsze na szlak trafi
Awatar użytkownika
halny jurko
Administrator
 
Posty: 852
Rejestracja: 2007-04-16, 19:48
Miejscowość: Mielec


Wróć do Rozmowy o górach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości