Moje miejsce w górach....

Dyskusje o górach i turystyce górskiej.

Moderator: halny jurko

Moje miejsce w górach....

Postprzez andriusza » 2007-05-13, 19:48

na forum jakby weekend...nie za wiele sie dzieję. A mnie zawsze inetersowało u ludzi gór, jakie miejsca w górach maja znaczenie szczególne, wyjątkowe a nwet magiczne czasem.

Jakie to miejsca? Dlaczego te? Zachęcam do dyskusji :-)



PS:
O swoich opowiem chwilke później..
...tam szum Prutu Czeremoszu...
Awatar użytkownika
andriusza
 
Posty: 78
Rejestracja: 2007-04-12, 18:27
Miejscowość: Mielec

Postprzez eliko » 2007-05-14, 20:58

o rety tyle się opisałam ,że aż wygasła stronka ,no cóż może inną razą, a tak mi dobrze szło :-(
Awatar użytkownika
eliko
 
Posty: 239
Obrazki: 7
Rejestracja: 2007-04-19, 20:29
Miejscowość: Mielec

Postprzez MTH » 2007-05-15, 21:01

eliko, zawsze mozesz zapisac szybciej a pozniej edytowac jak zajdzie potrzeba dopisania czegos ;)
Awatar użytkownika
MTH
Administrator
 
Posty: 28
Obrazki: 0
Rejestracja: 2007-04-12, 07:49
Miejscowość: Mielec

Postprzez andriusza » 2007-05-16, 21:18

Obiecałem słów kilka o miejscu w górach.

Miejsc dla mnie niezwykłych w górach jest wiele. Jednak gdy sięgnę pamięcią to od lat czterech a nie pomnę czy przypadkiem nie od pięciu, rok w rok w sierpniu zaglądam do Łopienki. Łopienka to wieś a wzasadzie wspomnienie po wsi łemkowskiej lub jak też twierdzą niektórzy bojkowskiej.

Dolina Łopienki znajduję się we wschodniej części Bieszczad, niedaleko Cisnej. Jęsli w Dołżycy (miejscu ostanich Bieszczadzkich Aniołów :-x :-x ) skręcimy w drogę na Terkę to po ok 6 km, mijając wioskę Buk, dojedziemy do Polanek. Tam znajdziemy parking przy którym skrecamy w lewo i po 2 km jesteśmy w Łopience.

Dolina łopienki tchnie ciszą i spokojem i niezwykłym,niespotykanym nigdzie indziej klimatem. w Lecie cała Łopienka pachnie miętą. We wsi stoi, systematycznie od ponad 20 lat odbudowywana murowana cerkiew, a na początku lat 80 wprowadzili sie studenci, którzy założyli bazę namiotową (15 min od Cerkwi, drogowskazy)

Baza jest miejscem gdzie po górskiej wędrówce można zawinąć, na dzień lub dwa, napic się mięty,poukładac myśli, spotkać wspaniałych ludzi a spotkania takie mogą mieć poźniej konsekwencje na całe już życie (ale o Tym innym razem).

przed wysiedleniem Łopienka słynęła z cudownej ikony Matki Boskiej Łopieńskiej, która na odpusty sciągała po kilkanaście nawet tysięcy pielgrzymów, az czasem z południowej strony Karpat.

Na dzień dzisiejszy odpusty do Łopienki wróciły (15 sierpienia, w obrządku rzymskokatolickim, pierwotnie greko) a do cerkwi wróciła kopia cudownej ikony. Wróci pewnie i oryginał, (jest w Polańczyku) bo jak głosi legenda wiele razy próbowano z Łopienki wywieźć ikone a ona zawsze wczesniej czy później wraca.

Gdy będziecie kiedys w wakacje w bazie studenckiej w Łopience i póżnym zobaczycie jak za piecem po cichutku krząta się człowiek z długą siwą brodą o nieco groźnym wyglądzie, będzie to Zbyszek Kaszuba. Od ponad 20 lat odbudowuje własnymi i grupki entuzjastów siłami łopieńską cerkiew, której niewiele brakuje do pełni dawnego blasku. Zbyszek jest człowiekiem wyjątkowo łagodnym i cichym, który zwyczajnie się zawstydza jeśli mowa jest o jego zasługach i pracy przy cerkwi ktorej poświęca w lecie całe dnie. Gdy baza kładzie sie już powoli spać Zbyszek wraca z cerkwi, gdy baza wstaje Zbyszka zwykle już nie ma.

Będziecie w okolicy zaglądnijcie do Łopienki
[center]Image

Dolina Łopienki i cerkiew[/center]

[center] Image [/center]

[center]Wiata w bazie namiotowej[/center]
...tam szum Prutu Czeremoszu...
Awatar użytkownika
andriusza
 
Posty: 78
Rejestracja: 2007-04-12, 18:27
Miejscowość: Mielec

Postprzez ewik » 2007-05-16, 23:26

Znam to miejsce wrzucilam do albumu dwie fotografie cerkwi.pierwszy raz byłam tam 1992 roku -Rajd Przyjaźni pierwszą bazę wypadowa miał w Polankach.Cerkiew byłą jeszcze ruiną tylko mury.Powtórnie znalazłam sie tam w 96r. idąc od Buku do bazy studenckie.Cerkiew juz miała swój pierwotny wygląd z zewnątrz,była zamknięta więc wnętrza nie widziałam.
ewa danel
Awatar użytkownika
ewik
 
Posty: 45
Rejestracja: 2007-04-27, 07:57
Miejscowość: Mielec


Wróć do Rozmowy o górach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości